Vím, že ne všechny věci, o kterých se dočteš, se ti budou líbit, ale možná se najdou takové, které tě potěší nebo dokonce i zaujmou, což je ostatně mým cílem.


Leden 2016

Existuje pravda?

17. ledna 2016 v 21:01 | Markýz de Autres |  Davovi úvahy
Pojďme začít příběhem:
Jednou jeden profesor přednášel o kosmologii, jak planety obíhají kolem Slunce, jak se slunce pohybuje v galaxii a podobně. Legenda praví, že k němu příšla pověstná stará dáma. A tato stará dáma povídá: "Pane profesore, to je všechno moc pěkné. Ale my všichni přeci víme, že celý svět spočívá na zádech obří želvy."
Profesora to pravděpodobně velice pobavilo a pravil:" Dobře madam. Země sedí na zádech obří želvy. A na čem sedí ta želva?"
A ona na to: "No ta sedí na další želvě". No tak dobře a na čem sedí ta druhá želva. A ona na to: " Na další želvě". A tak se jí ptá dál a dál a dál a traduje se, že na něj zakývala prstem a řekla: "Šetři dechem synku. Jsou tam želvy od zhora až dolu."

Předpokládám, že většina z Vás nevěří, že by země seděla na zádech obří želvy. Ale co by jste dělali kdyby za Vámi někdo příšel a řekl: "To je tvoje pravda, že Země nesedí na zádech obří želvy." Ale podle mojí pravdy, podle mého světonázoru Země sedí na zádech želvy.
Pokuď Vám toto tvrzení nesedí pak bych řekl, že je to dobře. Že máme dobrý předpoklad k inteligentní diskuzi o klíčové otázce. A vůbec o otazce existence pravdy.
Existuje vůbec pravda?
Někdy můžeme slyšet jak o sobě někdo říká, že je hledačem pravdy. Ale existuje vůbec. Jak můžete najít pravdu pokuď nevěříte, že existuje.
To už byste spíš měli šanci najít Atlantidu, elixír mládí nebo odmocninu z -1. Pokud byste nevěřili, že pravda existuje.
Ve skutečnosti ovšem existuje mnoho lidí, kteří tvrdí,že nic takového jako pravda neexistuje a že už samá otázka jako najít pravdu je absurdní a závádějící. A to je téma, kterým bych se dnes rád tak trochu zabýval.
Otázkou zda existuje něco takového jako je pravda.
Myslím, že většina z Vás zná příběh kdy je Ježíš před Ponským pilátem, možná jste ho četli v bibli, možná jste viděli film. Ježíš je předveden před Pilata a rozvede se mezi nimi rozhovor, protože Pilat neví co si s tím člověkem má počít. V jedné chvíli řekne Ježíš Pilátovi. " Mé království není z tohoto světa. Kdyby bylo z tohoto světa mojí služebnící by bojovali." A pilát řekne:" Jsi tedy král?" A ježíš řekne: "Já jsem se proto narodil a proto jsem přišel na svět" A pak řekne Ježíš něco velice zajimavého říká, abych vydal svědectví. Proto jsem přišel na svět.Abych vydal svěděctví o pravdě. A začně o pravdě mluvit. V tu chvíli mu Pilat položí otázku. Co je pravda?
Víte to není otázka na kterou se dá snadno odpovědět. Můžete si myslet, že ano ale v drívějších dobách otázka co je pravda, byla jen jiná způsob jak zjistit, jestli je to nebo ono pravda. Položená otázka se tedy netýkala oné podstaty pravdy. Ale týkala se konkrétního předmětu diskuze. Co tím myslím? Je pravda, že král je mrtvy? Je pravda to co nám říká kněž? Je pravda, že nemůžeš dvakrát vstoupit do téže řeky? Chápete? To jsou otázky o konkrétních věcech. Jádrem věci je předmět dané diskuze. Ale dnes už to takto nefunguje. Když dnes položíte otázku co je pravda. Mnoho filozofů a myslitelů zaměří svou pozornost na samotný koncept pravdy. Co to znamená, když řeknete, že něco je pravda?
Není to tak jednoduche, jak byste si mohli myslet. Když například řekeneme, že 2 + 2 jsou čtyři. Je to totéž jako bychom řekli: Je pravda, že staré skladby AC/DC jsou mnohem lepší než ty nové? V obou případech používáme slovo pravda. Ale znamená to pokaždé totéž? Používate slovo pravda stejným způsobem, když říkáte, že je pravda, že se Hamlet setkal se svým zemřelým otcem na hradbách hradu Elzynor? Když řeknete, že je pravda, že Bůh existuje. Používate slovo pravda ve stejném smyslu jako když tvrdíte, že žádná pravda neexistuje. Ve všech těchto případech používate slovo pravda. Slovo pravda používate radikálně odlišnám způsobem.
K otazce ohledně toho co je pravda..Jsou na tom založeny celé filosofické směry. Existuje např. Korespondenční teorie ta říká: Pravda je to co závisí a projevuje se na našich smyslech. Jedinný způsob jak to poznat je prostřednictvím našich smyslů. Ale naše smysly nás mohou klamat. Tato teorie má tedy své háčky.
Také existuje tzv. Koherenční teorie pravdy, která v podstatě říká, že něco je pravda, pokuď je to do důsledku logické. Jistě to je pěkné ale mohl bych si vymyslet krásný, dlouhý příběh, která bude od začatku do konce logická, ale bude pocházet z mojí hlavy. Jste ochotni nazývat to pravdou? Dale existuje také pragmaticka teorie pravdy, která v podstatě říká to, že pravda. Je to co funguje. Uznávám, něco na tom je. Ale Mussolini zařídil, že vlaky jezdili včas. Znamená to snad, že fašismus je pravda? Takže i to má své háčky. A pak je to také povedená teorie zvaná Deflační: A ta v podstatě říká, že žádná velká teorie pravdy neexistuje stačí se podívat na to co v danou chvíli vidíme a taková je pravda. Pokud je dům bílý je pravda, že dům je bílý a tečka. Takže takto různorodé pohledy jsou na to co je pravda. Jak vidíte není to zas tak jednoduché.
Máme tu také skepticismus. Ten v podstatě popíra možnost vůbec vědět zda je něco pravda. Podle této teorie to vůbec není možné. A jsou lidé, kteří toté tvrdí i dnes, že pravdu není možné poznat. Zkusme se nad tím trochu zamyslet. Argument skeptiků, že pravdu nelze poznat není totéž jako tvrdit, že žádná pravda není. To jsou dvě různé věci. Někteří popírají celou myšlenku pravdy a druzí popírají, že je možné ji poznat. Neni to totěž ale z praktického hlediska jaký je v tom rozdíl. Co záleží na tom jestli pravda existuje nebo ne? Pokud ji není možné poznat. A to náš přivádi k dalším konceptům pravdy. Jeden náhled se nazýva realismus a učí, že všechny předměty jsou nezávislé na mysly. Takže pravda je na naší mysly zcela nezávislá. Další pohled tvrdí, že pravda na mysli částečně závislá je. Zkusme se u toho na chvíli zastavit.
Kdyby ve vesmíru žádná mysl nebyla. Kdyby nikde, ve vesmíru nebylo žádné vědomí. Jaký smysl by pak měl koncept pravdy? Jaký je význam pravdy pokud to není žádná bytost. Žádná mysl, která by o ni uvažovala. Takže celá otázka pravdy na mysli závisí. Uvažujte o tom, přemýšlejte o dalších věcech, které existují nezávisle na naší mysly. Existuje snad sladké a kyselé nezávisle na bytosti, která dokáže odlišit sladkou a kyselou chuť? Může být něco ošklivé nebo hezké nezávislé na mysly, která by to posoudila? Mohl bych si klást celou řadu dalších otázek a dívat se na to z mnoha dalších úhlů, ale to k čemu se snažím dostat je právě otázka co je pravda. Není to tak jednoznačné a prosté jak by někteří rádi viděli. Jeden z mých oblíbených citatů o pravdě je od známého filozofa 20. stooletí jménem Richard Brooty. Jindy také říkal, pravda je to co Vám u vaších kolegů projde. Chápete? Tohle je podle něj pravda.

Balení

17. ledna 2016 v 20:56 | Dave |  Davovi úvahy
Včera jsem byl na party a sehnal jsem tam číslo od jedne fakt pěkné kočky. Druhej den jsem jí napsal! Rozhodl jsem se, že jí napišu takovou pěknou zprávu, takovej icebreaker. Napsal jsem ji: "Růže jsou rudé, fialky modré. Ahoj Šárko".A řikal jsem si: "Hmm. To je celkem v pohodě, takovej icebreaker, začně nějaká diskuze, prostě je mi to jedno, je to v pohodě." No a on by to jakože byl dobrej icebreaker a myslim si, že by to bylo fakt hodně dobrý. Myslim si ,že to není vůbec špatný, tohle napsat jako první zprávu holce, že hnedka pochopí, že jsem vtipnej. Takže jsem ji napsal ještě jednou: "Růže jsou rudé, fialky modré. Ahoj Šárko." Řikal jsem si ,že to je super začátek. A on by to asi super začátek byl kdyby se ta holka nejmenovala Klára. To možná byl jeden z důvodů/problému proč mi ještě neodepsala...Co už..