Vím, že ne všechny věci, o kterých se dočteš, se ti budou líbit, ale možná se najdou takové, které tě potěší nebo dokonce i zaujmou, což je ostatně mým cílem.


Mozek v kádi

3. září 2015 v 21:31 | Markýz de Autres |  Davovi úvahy
Představte si, že nějaký zlý vědec provedl na někom jistou operaci. Vyňal mozek toho člověka z jeho těla a vložil ho do kádě s přísunem živin, které udržují mozek naživu. Nervová zakončení připojil k superpočítači, který v tom člověku vytváří iluzi, že všechno je úplně normální. Zdá se mu, že kolem něj jsou lidé, předměty, nebe atd.; ale vše, co zakouší, je ve skutečnosti výsledkem elektrických impulsů vycházejících z počítače do nervových zakončení.
Noční můra, anebo snad science fiction? Možná, jenže to byste určitě řekli i tehdy, kdybyste byli mozkem v kádi! Váš mozek se může nacházet v kádi, a nikoliv uvnitř lebky, ale vaše zkušenost je přesně taková, jaká by byla, kdybyste žili ve skutečném těle a ve skutečném světě. Svět kolem vás - vaše židle, kniha ve vašich rukou, i vaše ruce samotné - to vše je součástí iluze, myšlenek a počitků, kterými superpočítač zlého vědce krmí váš mozek vytržený z těla.
Pravděpodobně nevěříte, že jste mozek plovoucí v kádi. Ani většina filosofů pravděpodobně nevěří, že sami jsou mozky v kádi. Ani tomu věřit nemusíte, musíte jen uznat, že si nemůžete být jisti, zda nejste mozek v kádi. Problém je ten, že pokud mozek v kádi opravdu jste (a tuto možnost prostě nemůžete vyloučit), nic z toho, co si myslíte, že o světě víte, není pravda. A pokud je taková věc možná, pak ve skutečnosti nevíte vůbec nic. Zdá se, že pouhá možnost něčeho takového podkopává celý náš nárok na nějaké poznání vnějšího světa. Lze tedy z kádě nějak uniknout?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama